پیشنهادی
علی سورنا

علی سورنا

بیوگرافی علی سورنا

علی خدامی ملقب به سورنا (علی سورنا) متولد ۲۷/فروردین/۱۳۶۹ رپکن، شاعر و آهنگساز ایرانی است. مضامین آثار وی اعتراض به ناهنجاری‌های اجتماعی، سیاست، فقر و تبعیض است. وی همچنین به مفاهیمی همچون آزادی وحتی عشق نیز اشاره می‌کند. سورنا به دلیل تصویرسازی‌ها و ساختن تصاویر زنده و پویا در اشعارش شهرت دارد. مجموعهٔ «نگار» از وی از اولین نمونه‌های آلترناتیو هیپ هاپ در رپ فارسی است. سورنا فعالیت خود را از از اوسط دههٔ ۸۰ هجری در موسیقی زیرزمینی ایران آغاز کرد. در بین سالهای ۸۷ تا ۹۰ قطعاتی را به صورت رسمی منتشر کرد که از بین آنها می‌توان به تک آهنگ سیاسی - اجتماعی «وطن»که در فضای ملتهب سیاسی آن سالها منتشر شد اشاره کرد.

مجموعهٔ مرد تنها

در ۱۹ بهمن سال ۱۳۹۰ اولین مجموعهٔ رسمی سورنا با نام «مرد تنها» منتشر شد. که مورد توجه طیف وسیعی از علاقمندان رپ فارسی قرار گرفت. مرد تنها شامل ۱۰ قطعه است که اشعار آن اغلب بیانگر عصیان‌ها و غم واندوه طبقهٔ اجتماعیست که سورنا در آن زندگی می‌کند.. قطعات "حالا وقت خواب نیست" و "خاک سرخ" از این مجموعه فضایی اعتراضی-اجتماعی و سیاسی دارند. همچنین قطعه ی" مستی "یکی از اولین نمونه‌های داستان گویی در رپ فارسی است.

 

مجموعهٔ آوارو همکاری با دیوار

سورنا از زمان انتشار مجموعه ی"مرد تنها" به مدت دو سال اثری منتشر نکرد.

در تاریخ ۱۹/بهمن /۱۳۹۲ و در سالگرد انتشار مجموعهٔ "مرد تنها" دومین مجموعهٔ وی با نام" آوار" از تشکل "دیوار" که هنرمندانی همچون ساچمه، بهرام، نیموش، نوید و رض را معرفی کرده بود منتشر شد.

مجموعهٔ آوار شامل هشت قطعه با آهنگسازی سورنا، آتور و مضراب است.

اهنگهای "مجنون شهر" و"به بچت بگو" و "اتل متل" قطعات درخشان این مجموعه هستند که فضایی اعتراضی -اجتماعی دارند.

 

مجموعهٔ نگار و همکاری دوباره علی سورنا با دیوار

سومین مجموعهٔ سورنا با نام "نگار"دو سال بعد از آخرین مجموعهٔ وی در تاریخ ۲۶/اسفند/۱۳۹۴ودر ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه نیمه شب منتشر شد.

مجموعهٔ نگار مجموعه‌ای متفاوت نسبت به فضای رایج موسیقی رپ در ایران است.

آثار سورنا در این مجموعه تغییر آشکاری کرده و از فضای شخصی و شعر اساتیری وفیگوراتیو به سمت شعر تجریدی و سورئال حرکت کرده است.

مجموعهٔ نگار شامل ۱۳ قطعه است که به صورت یک داستان بلند به هم متصل است و داستان دختری به نام «نگار» است که توسط شاعر ان خلق شده است.

این مجموعه دارای شخصیت‌های از جمله نگار، باد، آب، آتش ،مو، قیچی،توربین و مرگ است که در طول مسیر مجموعه با یکدیگر دیالوگ می‌کنند

و از این نظر متفاوت مجموعهٔ رپ فارسی تاکنون است.

از این مجموعه بعد از انتشار تفاسیر زیادی منتشر شد که هیچ‌کدام از این تفاسیر توسط تولیدکنندگان این مجموعه مورد تأیید قرار نگرفت.

وی بعد از این مجموعه نزد طرفدارانش فردوسی رپ لقب گرفته است.

تک آهنگ آرشیو تک آهنگ های علی سورنا
همه
موزیک ویدیو آرشیو موزیک ویدیو های علی سورنا
همه
آلبوم ها آرشیو آلبوم های علی سورنا
همه
آهنگفا - دانلود آهنگ جدید
آهنگفا - دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید - دانلود موزیک - آرشیو خواننده های ایرانی
00:00 / 00:00
بستن